Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 12:18
Przeczytaj:
Reklama https://gumienny.eu/
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Niestety, mimo podejmowanych na przestrzeni lat działań edukacyjnych i kampanii społecznych, liczba palaczy na świecie, w tym również w Polsce, nie zmniejsza się. Zdaniem niektórych ekspertów, przede wszystkim z uwagi na nieodpowiednio prowadzoną pozbawioną realnego podejścia politykę antynikotynową.
Technologia pomaga palaczom znaleźć mniej szkodliwe alternatywy

Palenie tytoniu jako niechlubny nałóg i przyczyna zgonów milionów ludzi nadal stanowi wyzwanie dla wielu krajów, w tym także Polski. Podobnie było w Szwecji do czasu, kiedy nie wprowadzono surowych restrykcji związanych m.in. z postanowieniami Ramowej konwencji WHO o ograniczeniu użycia tytoniu (FCTC). 

 

Skandynawia przez lata kojarzona była ze sprawnie funkcjonującym systemem opieki zdrowotnej. Eksperci wskazują, że warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób kraj ten ograniczył ryzyko związane z paleniem. Otóż władze i eksperci w Szwecji skupili się na zaoferowaniu palaczom mniej szkodliwych, bo nie generujących dymu, alternatyw. W Szwecji największą popularność zyskał snus, czyli doustne saszetki z tytoniem. W Szwecji - dzięki intensywnym kampaniom, działaniom fiskalnym oraz promocji stosowania produktów zastępczych, m.in. snusu, liczba palących osób spadła o połowę, a w konsekwencji o 50 proc. spadła liczba nowo diagnozowanych nowotworów płuca.

 

Pięćdziesiąt procent to dużo. Według danych z raportu „Eurobarometr 506: Postawy Europejczyków wobec tytoniu i e-papierosów” wynika jasno, że na terenie Szwecji liczba palaczy konwencjonalnych wyrobów tytoniowych wciąż spada. Dzienna konsumpcja papierosów jest w tym kraju najniższa w całej UE. Ponadto w państwie tym notuje się najniższy w UE wskaźnik chorób i zgonów związanych z tytoniem. Takich statystyk mogą Szwedom zazdrościć wszystkie państwa. 

 

Sposób opiera się więc na dostarczaniu nikotyny w formie podobnej do snusu i wykorzystaniu jej w saszetkach nikotynowych, które nie zawierają jednak tytoniu, a uzyskaną w warunkach laboratoryjnych nikotynę. W saszetkach nie znajdziemy bowiem żadnych innych dodatków - poza samą nikotyną, (która jak widomo, jest substancją psychoaktywną i uzależniającą), które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

 

Aby ocenić wpływ konkretnego produktu zawierającego nikotynę, i to zarówno w odniesieniu do saszetek, jak i innych wyrobów, specjaliści posługują się tzw. skalą obniżania ryzyka. Za jej pomocą można przedstawić poziom ekspozycji na toksyny generowane w procesie ich używania. Zgodnie z tą klasyfikacją, najmniej szkodliwe są właśnie tzw. „modern oral products”, czyli produkty doustne, do których należą saszetki. Kolejny poziom skali to e-papierosy, potem podgrzewacze tytoniu, a na samym dole tej skali produkty do jego palenia.

 

Na polskim rynku od niedawna, bo od około dwóch lat, jest dostępnych coraz więcej artykułów z tej tzw. kategorii doustnej, np. saszetki VELO. W przeciwieństwie do e-papierosów czy urządzeń służących do podgrzewania tytoniu i produktów beztytoniowych, (np. mieszanki rooibosa z nikotyną), podczas używania saszetek nie wydziela się żaden aerozol z aromatem. Są więc najbardziej dyskretną formą przyjmowania nikotyny spośród dostępnych alternatyw, o czym warto pamiętać wybierając się do kina, w odwiedziny czy na zimowy wypad, na który przyjdzie nam podróżować pociągiem czy samolotem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamahttps://www.facebook.com/story.php?story_fbid=397001836447555&id=100084132250257&rdid=rDiVtv371Rxm0FHY
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Erm what the sigmaTreść komentarza: Erm what the sigmaData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:19Źródło komentarza: Bijatyka pod szkołą. Nastolatka rzucała kostką brukowąAutor komentarza: ZaniepokojonyTreść komentarza: Na pierwszy przetarg na wykonanie 2 etapu budowy nie zglosił sie żaden wykonawca. W oczekiwaniu na rozpisanie drugiego przetargu, otrzymujemy informacje iż etap II będzie wykonywać firma STRABAG. Czy móglby ktos wytlumaczyć zaistniają sytuację?Data dodania komentarza: 24.04.2024, 06:16Źródło komentarza: Jest umowa na drugi etap rozbudowy szpitala!Autor komentarza: OKRTreść komentarza: W OKR pijemy dalejData dodania komentarza: 23.04.2024, 07:56Źródło komentarza: II tura wyborów samorządowych: to oni wygrali!Autor komentarza: Pinus3Treść komentarza: Mamy wreszcie oficjalną prezentację zwycięzcy krapkowickiej walki w ... kisielu ... żal patrzeć ... . Będzie więc przetarg na przebudowę ry***u, wzorowaną na defiladowym przemarszu oddziału pruskiego wojska, a sztuczny, kawiarniany taras znowu i bardzo skutecznie zablokuje w sezonie przejście głównym ciągiem spacerowym w kieru***u kościoła ... . Kostka brukowa wróci do "Singen, tanzen und springen" ... . Handel wielkopowierzchniowy nadal pozostanie w centrum, a budownictwo jednorodzinne wyląduje pod trasą 45, wyłącznie dla ... zdrowotności : aromoterapii serwowanej darmową, zachodnią nawietrzną i chmurami spalin ... .Data dodania komentarza: 22.04.2024, 20:54Źródło komentarza: II tura wyborów samorządowych: to oni wygrali!Autor komentarza: OKRTreść komentarza: Kolejne 5 lat nic nie robieniaData dodania komentarza: 22.04.2024, 13:42Źródło komentarza: II tura wyborów samorządowych: to oni wygrali!Autor komentarza: Pinus3Treść komentarza: Uproszczenie jest na pewno skrajne, ale : ... , przy okazji, podobnie jak upodloną "Jagnę" wywieziono ze "wsi" na furze gnoju, tak do Krapkowic stare władze trafiają do magistratu na tej samej furze, sprytnie wykorzystując pusty kurs w drodze powrotnej. Krapkowice może udawać, miasto, ale zaimprowizowana wieś będzie się w nim nadal swobodnie rozwijać. To nie jest zjawisko jednostkowe, incydentalne, ale utrwalona tendencja, która bezpowrotnie sprowadza miejscowość do poziomu przaśnej wioski.Data dodania komentarza: 22.04.2024, 13:01Źródło komentarza: Ujawnił się drugi kandydat na burmistrza Krapkowic
Reklama